DERNEK HABERLERİ

Temel amacı “El Cerrahisi ve Mikrocerrahi faaliyetlerinin ülkemizde etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, bu alanda çalışmalar yapan farklı disiplindeki kişiler ve kuruluşlar arasındaki dayanışmayı, bilimsel ve sosyal işbirliğini geliştirmek” olan Acil El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Derneği [ACELEMDER], 20/07/2012 tarihinde, 34-185/ 160 kütük numarası ile kuruluş işlemlerini tamamlamış; Dernek Tüzüğü, İstanbul Valiliğince tetkik edilerek 5253 sayılı Dernekler Kanununa uygun olduğu 23/07/2012 tarihinde tescil edilmiştir.

 

Acil El Cerrahisi ve Mikrocerrahi Derneği 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı: 30 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi: Dernek Yönetim Kurulu Üyeliklerine: Türker Özkan, Samet Vasfi Kuvat, Halil İbrahim Bekler, H. Ömer Berköz, Erol Kozanoğlu, Ayşin Karasoy Yeşilada, Ayhan Kılıç;  Dernek Denetleme Kurulu Üyeliklerine: Adnan Uzunismail, Serdar Tunçer, Burcu Çelet Özden;Onur ve Etik Kurul Üyeliklerine, Vedat Şahin, Semra Karşıdağ ve Gaye Taylan Filinte, seçildiler.

 

HABERLER VE DUYURULAR

21-24 Haziran 2017 tarihleri arasında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen EuroHand2017

Kongresi'nde, TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı'nın kurucularından ve ilk Yönetim Kurulu Başkanı

olan merhum Prof. Dr. Ayan Gülgönen için özel anma toplantısı düzenlendi.

 

Anma Toplantısına TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan

katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

4. Asya Pasifik Mikrocerrahi Kongresi; Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği tarafından 10-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenecektir.

TIBBİ CİHAZ ve MİKROCERRAHİ ALET BAĞIŞI:

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na , bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı ve bir adet “Mikrocerrahi Alet Seti bağışlamıştır. 29.06.2017

 

Aynı tarihte, Vakıf  tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na da bir adet “Mikrocerrahi Alet Seti” hediye edilmiştir.

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’ndan Ege’ye anlamlı bağış…https://youtu.be/Vbf4YKFvYyQ

TIBBİ CİHAZ ve MİKROCERRAHİ ALET BAĞIŞI:

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı tarafından, AELEMDER’in de katkıları ile, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na, mikrocerrahi operasyonlarının başarılı olup olmadığının ameliyat esnasında tespit edilmesini sağlayan SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlandı.13.06.2017

 

Aynı tarihte, Vakıf  tarafından Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na birer adet “Mikrocerrahi Alet Seti” hediye edildi. 13.06.2017

 

http://www.selcuk.edu.tr/duyuru.aspx?h=43162

http://m.iha.com.tr/konya-haberleri/selcuk-tipta-doku-kanlanmasini-gosteren-cihaz-bagisi-konya-1731032/

 

 

UZUV KAYBI MEVSİMİ.

Prof. Dr. Türker Özkan'ın röportajını 13.06.2017 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde okuyabilirsiniz.

 https://t.co/BYQSC49OLa

(https://twitter.com/tiskmcv/status/874565767165030402?s=09)

 

TIBBİ CİHAZ ve MİKROCERRAHİ ALET BAĞIŞI:

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı ve bir adet “Mikrocerrahi Alet Seti bağışlamıştır. 01.06.2017

 

TIBBİ CİHAZ ve MİKROCERRAHİ ALET BAĞIŞI:

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, Derneğimizin de katkıları ile,  S. B. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na, bir adet  SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı ve  bir adet  “Mikrocerrahi Alet Seti” bağışlamıştır. 02.05.2017

 

 

TIBBİ CİHAZ BAĞIŞI:

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 14 Nisan 2017 tarihinde, Acil El Cerrahi ve Mikrocerrahi Derneği’nin katkıları ile, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlamıştır.

 

Aynı tarihte, Vakıf tarafından Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne de bir adet “Mikrocerrahi Alet Seti” hediye edilmiştir.

 

TIBBİ CİHAZ BAĞIŞI:

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, ACELEMDER’in  katkıları ile, 16 Mart 2017 tarihinde Ankara Hacettepe  Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na bir adet “SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı” hediye etmiştir.

TIBBİ CİHAZ BAĞIŞI:

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 16.Mart 2017 tarihinde, Acil El Cerrahi ve Mikrocerrahi Derneği’nin katkıları ile, Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlamıştır.

 

TIBBİ CİHAZ BAĞIŞI:

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 16.Mart 2017 tarihinde, Acil El Cerrahi ve Mikrocerrahi Derneği’nin katkıları ile, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlamıştır.

 

TIBBİ CİHAZ BAĞIŞI:

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 17.Mart 2017 tarihinde, Acil El Cerrahi ve Mikrocerrahi Derneği’nin katkıları ile, İstanbul,Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstürktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’na bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlamıştır.

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri 31.01.2017 tarihinde Sağlık Bakanlığını ziyaret etmiş, Sağlık Bakanımız Sayın Prof.Dr. Recep Akdağ’a Vakfın yapmış olduğu hizmetler ve Ülkemizde Mikrocerrahi Eğitimine verilen destek hakkında bilgi vermiştir.

Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği ve Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nın müşterek olarak düzenlemiş oldukları Denizli Bölgesel Toplantısı, 19 Kasım 2016 tarihinde, Prof.Dr. Fahir Demirkan’ın Başkanlığında Denizli’de gerçekleştirildi.

 

Tıbbi Cihaz Bağışı: TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı,  10.11. 2016 tarihinde “ACELEMDER”in  katkıları ile, Sağlık Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Araştırma Hastanesi’ne  bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlamıştır.

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 03 Kasım 2016 tarihinde Acil El Cerrahi ve Mikrocerrahi Derneği’nin katkıları ile, Ankara, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne  bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlamıştır

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 29.09. 2016 tarihinde Acil El Cerrahi ve Mikrocerrahi Derneği’nin katkıları ile, İ. Ü. İstanbul Tıp Fakültesi’ne  bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlamıştır.

 

Bilgi için video: SPY Kızılötesi Fluoresan Anjiyografi ve Perfüzyon Değerlendirme Sistemi

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, 29.09. 2016 tarihinde Acil El Cerrahi ve Mikrocerrahi Derneği’nin katkıları ile, İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne  bir adet SPY Kızılötesi Fluoresan Angiografi Perfüzyon Değerlendirme Cihazı bağışlamıştır.

Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneğinin düzen- lemiş olduğu 27. Temel Mikrocerrahi Kursu, TİSK Mikrocerrahi ve Rekons-trüksiyon Vakfı’nın Ana Sponsorluğunda ve ACELEMDER’in katkıları ile, 4-8 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul Lepra Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yenilenen “Mikrocerrahi Laboratuvarı” için, TİSK Mikrocerrahi ve  Rekonstrüksiyon Vakfı tarafından bağışlanan Tam donanımlı “Carl Zeiss Öğretmen ve Öğrenci Eğitim  Mikroskopları”13.07.2016 tarihinde Vakıf  Yönetim Kurulu Üyeleri Prof.Dr. Türker Özkan, Sn. Av. Başar Ay ve Sn. Av. Hakan Yıldırımoğlu’nun katılımıyla, Hastane yönetimine teslim edilmiştir.

Tıbbi̇ Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortalarına İlişkin Düzenleme 19 Nisan 2016 tarihinde yayınlandı. Devamı...

 • 6514 Sayılı ve kısaca “Sağlık Torba Yasası” olarak bilinen Yasa hakkında Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararını açıkladı.

  Anayasa Mahkemesi, bu Yasa hakkındaki 6.11.2014 tarihli yürürlüğü durdurma kararının dışına çıkmayarak yalnızca GATA ve Üniversite öğretim üyelerinin belirlenen usul dışında çalışmaları halinde istifa etmiş sayılacaklarına ya da görevlerine son verileceğine ilişkin maddelerin iptaline karar vermiştir. Geriye kalan maddeler yönünden iptal istemlerini reddetmiştir.

 • Devamı

  Anayasa Mahkemesi kararında, 6514 sayılı Yasa’dan önce mesai saatleri dışında serbest meslek faaliyetinde bulunmakta veya özel kuruluşlarda çalışmakta olan öğretim üyelerinin bu yönden kazanılmış haklarından söz edilemeyeceğini belirtmiştir. Ancak bu öğretim üyeleri yönünden haklı beklentilerinin korunması gerektiğinin altını çizmiştir.

   

  Karardaki gerekçe uyarınca 6514 sayılı Yasa’dan önce muayenehane açan ya da özel sağlık kuruluşunda çalışanlar yönünden getirilecek yasal sınırlamalar yönünden hakkaniyete uygun bir geçiş süreci tanınması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle belirtilen statüdeki hekimler için halen hakkaniyete uygun bir geçiş hükmü bulunmadığından muayenehanelerini kapatmaları ya da özel sağlık kuruluşundaki çalışmalarını sonlandırmaları istenemeyecektir. Ancak 2547 sayılı Yasa’nın 36. Maddesindeki 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 28. Maddesine yapılan atıf nedeniyle olası dar yorumla engel çıkarılarak disiplin cezası verilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda işlemlerin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle idare mahkemesine başvurulabilecektir.

   

  6514 sayılı Yasa’nın iptali istenilen maddelerinden biri de ruhsatsız hekimlik adı altında yeni bir suç tanımı getirerek olağanüstü durumlarda insanlık yararına verilen hekimlik hizmetlerini 3 yıla kadar hapis ve 2 milyon liraya kadar para cezasıyla cezalandıran düzenleme oluşturmaktaydı. Anayasa Mahkemesi bu madde yönünden iptal istemini reddetmekle birlikte olağanüstü durumların sağlık hizmetinin ertelenemez ve ikame edilemez özelliğine göre belirlenmesi gerektiğini söylemiştir.

  6514 AYM Gerekçeli Kararı ile ilgili olarak TPRECD hukuk bürosu tarafından hazırlanan ayrıntılı bilgi notu için tıklayınız

15. Ulusal Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Kongresi ve 4. Ulusal El Rehabilitasyonu Kongresi, 11-15 Mayıs 2016 tarihlerinde, Liberty Hotels-Lykia Fethiye’de gerçekleştirildi.

 

www.turkelcerrahisi2016.org

 

Resimdekiler: Prof.Dr. Türker Özkan ve Prof.Dr. Hayati Durmaz (Kongre Başkanı).

13. Avrupa Mikrocerrahi Federasyonu Kongresi21-26 Nisan 2016 tarihlerinde Antalya’da başarılı olarak gerçekleştirildi.

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı bu büyük organizasyonun “Ana Sponsorluğunu” üstlendi.

 

TİSK Vakfı Tanıtım Broşürüne ulaşabilirsiniz.

 

Aşağıdaki resimde Kongreye katılan Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerinen bir kısmını görmektesiniz.

 

TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’nın Üyelerimizin Mikrocerrahi Eğitimlerine maddi desteği artarak devam ediyor.

 

Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği tarafından düzenlenen Temel Mikrocerrahi Kurslarına (www.turkrmcd.org/kurslar.phd) katılmak isteyen adaylar içerisinden, ACELEMDER Değerlendirme Kurulu tarafından müracaatları değerlendirilen adayların Kurs katılım ücretleri TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı tarafından karşılanmaya devam etmektedir.

 

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Mikrocerrahi Eğitim ve Araştırma Laboratuvar’ında (medeniyet.edu.tr/mikrocerrahi_egitim_arastirma_la boratuvari.html) düzenlenen Temel Mikrocerrahi Labratuvar Eğitim Kurslarına katılmak isteyen adaylar içerisinden, ACELEMDER Değerlendirme Kurulu tarafından müracaatları değerlendirilen adayların Kurs katılım ücretleri gene TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı tarafından karşılanmaya devam etmektedir.

 

Birçok üyemizin Vakıf desteği ile  Temel Mikrocerrahi Laboratuvar Eğitimlerini  aldığı “Zürih Mikrocerrahi Kurs” Programı, Kurs programı yöneticisi  Mrs. Rosmeria  Frick’in  emekli olması nedeniyle  tek taraflı olarak durdurulmuştur.

Mrs. Frick’in belirli dönemlerde Ankara’da yeni açılan  Gülhane Askeri Tıp Akademisi Mikrocerrahi Eğitim Laboratuvarında Mikrocerrahi eğitimine destek vereceği öğrenilmiştir; Derneğimizin girişimi ile, aynı şartların Türkiye’de Vakıf desteği ile adaylarımıza tekrar sağlanması için girişimler sürdürülmektedir.

Ayrıca, Temel ve İleri düzey mikrocerrahi laboratuvar eğitimi almak isteyen yeni adayların eğitimleri için, Dernek ve Vakıf Yönetim Kurulları yerli/yabancı tüm olanakları değerlendirmeye devam etmektedir.

 

2016 yılı için,Temel Mikrocerrahi Eğitimini daha önce tamamlamış olan toplam 20 cerrah’ın “Columbia University Medical Center, Microsurgery Research & Training Laboratory, New York, Amerika”da (http://microsurg.hs.columbia.edu) “İleri Mikrocerrahi Laboratuvar Kursu”na Kurs kayıt ücreti ve kursiyerin New York’ta bir haftalık konaklama ücreti TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı tarafından karşılanacaktır.

 

Eğitim programının içeriği ve adayların kurs görecekleri  tarihler ile ilgili teknik çalışmayı Yönetim Kurulu Üyelerimiz Doç.Dr. Ayhan Kılıç (kilicayhan@yahoo.com)ve Opr. Dr. Ömer Berköz (berkoz@gmail.com) yürütmektedir.

DEVAMI

S&T AG“nin President ve CEO’su Mr. Markus Spingler’in “Welcome to the History of Microsurgery ... and a tribute to the pioneers…”

 

pp sunusuna ve sunu metnine ulaşabilirsiniz.

 

Derneğimizin Sağlık Bakanlığı ile birlikte ücretsiz düzenlemiş olduğu 1. Acil El Yaralanmaları ve Uzuv Kopmaları Sempozyumu 2014 12 Nisan 2014 Cumartesi günü, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

TTB-Etik Bildirgeleri kitabı yayımlandı; elektronik olarak www.tpcd.org.tr/fileadmin/belgeler/etik_bldgeler2010.pdf adresinden ulaşılabilir.

Kamuoyunda kısaca YENİ TAM GÜN YASASI olarak bilinen 6514 sayılı "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 18 Ocak 2014 tarih ve 28886 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 6514 sayılı kanunun yayınlandığı Resmi Gazete’ye ulaşmak için lütfen tıklayın.

Protokol İle Oluşturulmuş ve Tıpta Uzmanlık Kurulunca Kabul Edilmiş Uzmanlık Eğitimi Programları

(güncelleme: 08 Nisan 2014): www.tuk.saglik.gov.tr/programlar/prog399.html

Sağlık Bakanlığının Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği 26 Nisan 2014 ve 28983 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı. Kanunun yayınlandığı Resmi Gazete’ye ulaşmak için lütfen tıklayın.

26 Nisan 2014 tarihinde değişen ve yenilenen Tıpta ve Dişhekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğindeki değişiklikler ile ilgili olarak, TTB Hukuk Bürosu tarafından hazırlanmış olan bilgi notuna ulaşmak için lüfen tıklayın.

6. Ulusal Rekonstrüktif Mikrocerrahi Kongresi, 157’si uzman, 83’ü asistan, 240 meslektaşımızın katılımı ile 24-27 Nisan 2014 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. Haberin devamı için lütfen tıklayın.

Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği’nin 25. Kuruluşu kutlandı. Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği’nin Tarihçesi: “Kuruluştan-Günümüze Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği”

 

Hazırlayan: Kurucu Başkan Türker ÖZKAN.

Türk El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı 13 Mayıs 2016 tarihinde Fethiye’de yapıldı:

 

Dernek Yönetim Kurulu Üyeliklerine: Tufan Kaleli (Başkan), Hakan Gündeş (Başkan Yardımcısı), Mustafa Kürklü (Genel Sekreter),Fahir Demirkan (Sayman), Halik Özcanlı (Üye), Kahraman Öztürk (Üye), Fatih Zor (Üye);

 

Dernek Denetleme Kurulu Üyeliklerine: Şadan Ay, Cihangir Tetik, Atakan Aydın; seçildi.

Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği’nin düzenlemiş olduğu XXIV. Temel Mikrocerrahi Kursu    17 Mart 2015 tarinde Şişli Hamidiye Etfal EAH, İstanbul’da yapıldı.

XXVI. Temel Mikrocerrahi Kursu 23.02.2016  tarihinde  İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, İstanbul’da;

 

XXVII. Temel Mikrocerrahi Kursu, 04-08 Ekim 2016 tarihinde İstanbul Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü, İstanbul’da;  XXIX. Temel Mikrocerrahi Kursu İstanbul, 09-14 Ocak 2017 tarihinda Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’de ’nde gerçekleştirildi.

“American Society for Surgery of the Hand” 70. Annual Meeting”i, 10-12 Ekim 2015 tarihlerinde Seattle, Amerika’da gerçekleştirildi.

 

Soldan sağa: Melvin P. Rosenwasser, MD (Robert E. Carroll Professor of Hand Surgery, Columbia University Medical Center; Director, Trauma Training Center / Hand Fellowship) Dr. Türker Özkan ve William H. Seitz, Jr., MD (ASSH Kongre Başkanı),

“4. Brunelli El Cerrahisi Kulübü Toplantısı” 5 Aralık 2015 tarihinde, Brescia, İtalya’da gerçekleştirildi. Dr. Giorgio Brunelli (solda) ve Dr. Türker Özkan.

Değerli Üyemiz Dr. Orhan Kaymakçalan hocamız, Amerika’da El Cerrahisi konusunda “Castle Connoly”s  Top Doctor’s” ödülüne layık görüldü.

 

Orhan Kaymakçalan, M.D. FACS.

Clinical Associate  Prof. of Surgery. Chief Section of Hand and reconstructive Micro Surgery. MSH. Of chicago, trauma one center and tertiary Hand  surgery referral center.

E-EĞİTİM/KÜTÜPHANE

Uluslararası ortamlarda İngilizce sunu yapma ve bilimsel tartışma becerilerinin geliştirilmesine yönelik cümle, deyimleşmiş sözcük ve kalıp bilgisinin katılımcılara kazandırılması amaçlayan İngilizce Medikal Sunum Ve Tartışma Becerileri Kılavuzu Türk Cerrahi Derneği tarafından yayınlandı.

 

e-dergi:

 

Bone and Joint Journal’ın derleme dergisi 360'dan Doç. Dr. Aksel Seyahi’nin hazırlamış olduğu yeni makale özetlerini e-dergi’de okuyabilirsiniz.

DEVAMI

İstanbul Tıp Fakültesi El Cerrahisi Bilim Dalı, Şişli Hamidiye Etfal EAH Plastik Cerrahi / Ortopedi / Fizik Tedavi Kliniklerinin El Cerrahisi Ortak Eğitim Toplantıları PowerPoint Sunularına itf-sisliegitimseminerleri@outlook.com adresinden ulaşabilirsiniz. Destek ve Şifre için: Dr. Dağhan Dağdelen: da_delen@yahoo.co.uk

Tüm sayılarına ücretsiz ulaşabilirsiniz: http://www.ifssh.info/ezine.html

Yan dal uzman hekimleri, yan dal kadrosu bulunma şartı aranmaksızın uzmanlık dallarında boş kadro bulunması durumunda ilgili sağlık kuruluşlarında çalışabilecektir; Yan dal uzmanı hekimler böylece hem ana dal hem de yan dal alanı ile ilgili olarak sağlık hizmeti sunabilecektir

Devamı: Danıştay 10 ve Danıştay 10-1

Sağlık Bakanlığından özel hastane ve tıp merkezlerinde Kadro dışı geçici çalışma ile ilgili açıklama… Devamı: Ek1

Yan Dal Uzmanlarının bağlı bulundukları Ana Dalda uygulama yapabileceklerine dair,konu ile ilgili Tıpta Uzmanlık Kurulu Kararı ve Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yazısı.

Tıpta Uzmanlık Kurulu Müfredat Oluşturma ve Standart Belirleme Sistemi (TUKMOS) El Cerrahisi Uzmanlık Eğitimi Çekirdek Müfredatı 29.09.2016 tarihinde güncellendi. El Cerrahisi Uzmanlık Müfredatı. Yeni 2016

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 2023 Yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi dokümanı yayımlandı: Devamı

Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı 25.09.2016 tarihinde İstanbul’da yapıldı:

 

Dernek Yönetim Kurulu Üyeliklerine: Taçkın Özalp (Başkan), Serhan Tuncer (2. Başkan), Mehmet Armangil (Genel Sekreter), Hasat Utkan Aydın (Sayman), Bülent Özçelik (Üye);  Savaş Serel (Üye), Bülent Saçak (Üye);

Dernek Denetleme Kurulu Üyeliklerine: Yener Demirtaş, Burcu Çelet Özden, Fatih Kabakaş;

Dernek Etik Kurulu Üyeliklerine: Sühan Ayhan, Murat Topalan, A. Kadir Bacakoğlu seçilmişlerdir.

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği Olağan Genel Kurul Toplantısı 29 Ekim 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi:

 

Dernek Yönetim Kurulu Üyeliklerine: Akın Yücel (Başkan), İbrahim Vargel (Başkan Yardımcısı), Koray Coşkunfırat (Genel Sekreter), Şükrü Yazar Sayman), Selahattin Özmen (Bilimsel İşler ve Plastik Okulu), Cenk Demirdöver (İnternet ve Bülten/e-Dergi Sorumlusu), Yiğit Özer Tiftikçioğlu (Tarihçe, üyeler ve TTB Sorumlusu) seçilmişlerdir.

 

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’nın Olağan Mütevelli Heyet Toplantısı 09 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirildi:

 

Vakıf Yönetim Kurulu Üyeliklerine: Necmettin Öztemir (Yönetim Kurulu Başkanı), Rıza Kutlu Işık (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Mehmet Sinan Abeş (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı), Mehmet Mücahit Atmanoğlu (Üye), Türker Özkan (Üye), Başar Ay (Üye), Hakan Yıldırımoğlu (Üye), Feridun Uzunyol (Üye), Serdar Şardan (Üye), Selçuk Marufoğlu (Üye), Barış Haşemoğlu (Üye);
Vakıf Denetleme Kurulu Üyeliklerine: Nadir Yürüktümen, Mustafa Cantürk seçilmişlerdir.

Her yıl binlerce iş kazasının meydana geldiği Türkiye’de, yaz aylarında uzuv kopmalarının arttığını ifade eden TİSK Mikrocerrahi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, “Deneyim ve tecrübe eksikliği yaralanma riskini 8 kata kadar arttırabiliyor. Yaz tatilinde çırak olarak öğrencilerin işe alınması da iş kazaları sayısını arttırıyor” dedi.  Haberin yayınlandığı 2 Ağustos 2015 tarihli Hürriyet Gazetesi’ne ulaşmak için lütfen tıklayın.

 

2016 Ekim tarihinden itibaren geçerli doçentlik başvuru şartları Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın sayfasında yayınlanmış bulunuyor: Detaylı bilgi için: http://www.uak.gov.tr ziyaret edilebilir. Ayrıca, Konu ile ilgili Medimagazin’de yer verilen içeriğe http://www.medimagazin.com.tr/hekim/universiteler/tr-yeni-docentlik-kriterleri-aciklandi-2-15-68411.html bağlantısından ulaşabilirsiniz.