RMCD Derneği’nin Teşekkür Mesajı: “10-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğumuz 4. APFSRM (Asian Pacific Federation of Societies for Microsurgery) ve 8. Ulusal Mikrocerrahi Kongresini geride bırakmış bulunuyoruz”.

 

Kongremiz süresince Asya Pasifik ülkelerinin yanısıra, İngiltere, İtalya, İspanya, Birleşik Devletler, Romanya, Brezilya, Şili, İsveç gibi çok çeşitli coğrafyalardan beşyüzün üzerinde katılımcıyı ağırladık. Rekonstrüktif mikrocerrahinin hemen tüm alanlarını kapsayacak şekilde; baş-boyun onarımı, meme onarımı, lenfödem cerrahisi, süpermikrocerrahi, alt ve üst ekstremite onarımları, brakial pleksus, deneysel mikrocerrahi, onkoplastik cerrahi, savaş yaralanmalarında onarım gibi ana başlıklar altında iki yüze yakın seçkin konuşmacı deneyimlerini aktarırken, iki yüzün üzerinde de serbest bildiri sunumu yapıldı.

 

Rekonstrüktif Mikrocerrahi Derneği’nin geçmiş organizasyonları gibi, asistanlar için kayıt ücreti alınmayan kongre WSRM sempozyumu ile başlarken, “Microsurgery in Turkey and in the World” başlıklı özel oturumu merhum hocamız Ayan Gülgönen’e adadık. Özel editoryal oturum ile mikrocerrahi alanının seçkin dergilerinin editörlerini katılımcılarla bir araya getirdik. “Disasters from the Masters” özel oturumda katılımcılar seçkin ve deneyimli cerrahların yaşadıkları büyük komplikasyonlarla nasıl başettiklerini dinleme fırsatı buldular. “Worst Complication,  Best Management” ismini koyduğumuz ödüllü oturumda en iyi sunum ödülünü alan Dr. Osman Akdağ’ı, anastomoz yarışması 1.’si Dr. Fatih Alp Öztürk ve 2.’si Dr. Cemil Işık’ı gönülden kutluyoruz.

 

En iyi dileklerimizle,

 

RMCD YK Adına,

Dr.Bülent Saçak

Genel Sekreter